Program Committee

IVA 2020 Program Committees

Senior Program Committee:

  • Elisabeth André (Augsburg University)
  • Timothy Bickmore (Northeastern University)
  • Joost Broekens (Leiden University)
  • Jonathan Gratch (University of Southern California)
  • Antonia Hamilton (UCL)
  • Dirk Heylen (University of Twente)
  • Nicole Krämer (University Duisburg-Essen)
  • Gale Lucas (University of Southern California)
  • Yukiko Nakano (Seikei University)
  • Ana Paiva (INESC-ID)
  • Sylvia Pan (Goldsmiths, University of London)
  • Candy Sidner (Worcester Polytechnic Institute)
  • R. Michael Young (University of Utah)

Program Committee:

  • Patrícia Alves-Oliveira (University of Washington)
  • Nadia Berthouze (University College London)
  • Elisabetta Bevacqua (Lab-STICC, Ecole Nationale d’Ingénieurs de Brest(ENIB))
  • Ronald Böck (Otto von Guericke University Magdeburg)
  • Hendrik Buschmeier (Bielefeld University)
  • Liz Carter (Carnegie Mellon University and KTH Royal Institute ofTechnology)
  • Justine Cassell (Carnegie Mellon University and Inria Paris)
  • Mathieu Chollet (IMT Atlantique)
  • Luisa Coheur (IST/INESC-ID Lisboa)
  • Filipa Correia (INESC-ID & University of Lisbon)
  • Alan Cowen (University of California, Berkeley)
  • Celso de Melo (CCDC US Army Research Laboratory)
  • Etienne de Sevin (SANPSY University of Bordeaux)
  • Amol Deshmukh (University of Glasgow)
  • David DeVault (Anticipant Speech, Inc.)
  • Michelangelo Diamanti (Reykjavik University)
  • João Dias (INESC-ID)
  • Yu Ding (Netease Fuxi AI Lab)
  • Kevin El Haddad (UMONS)
  • Anna Esposito (University of Campania ”Luigi Vanvitelli”)
  • Patrick Gebhard (DFKI GmbH)
  • Marco Gillies (Goldsmiths, University of London)
  • Emer Gilmartin (Trinity College Dublin)
  • Jana Götze (University of Potsdam)
  • Elena Grigore (nuTonomy)
  • Arno Hartholt (USC Institute for Creative Technologies)
  • Teena Hassan (Bielefeld University)
  • Anna Henschel (University of Glasgow)
  • Rens Hoegen (University of Southern California)
  • David Jeong (University of Southern California)
  • Emmanuel Johnson (University of Southern California)
  • Lewis Johnson (Alelo Inc.)
  • Patrik Jonell (KTH Royal Institute of Technology)
  • James Kennedy (Disney Research Los Angeles)
  • Peter Khooshabeh (US Army Research Laboratory)
  • Kangsoo Kim (University of Central Florida)
  • Stefan Kopp (Bielefeld University)
  • Brigitte Krenn (ÖFAI)
  • James Lester (North Carolina State University)
  • Benjamin Lok (University of Florida)
  • José David Lopes (Heriot Watt University)
  • Birgit Lugrin (Julius-Maximilians-University of Wuerzburg)
  • Maurizio Mancini (University College Cork)
  • Carlos Martinho (Universidade de Lisboa)
  • Johnathan Mell (University of Central Florida)
  • Michael Neff (University of California, Davis)
  • Jonas Nölle (University of Glasgow)
  • Aline Normoyle (Bryn Mawr College)
  • David Novick (The University of Texas at El Paso)
  • Magalie Ochs (Aix Marsille Université – LIS)
  • Andrew Olney (University of Memphis)
  • Florian Pecune (University of Glasgow)
  • Christopher Peters (KTH Royal Institute of Technology)
  • Sofia Petisca (Lisbon University Institute (ISCTE-IUL) & INESC-ID)
  • Eli Pincus (University of Southern California)
  • Jan Pöppel (Bielefeld University)
  • David Pynadath (University of Southern California)
  • Brian Ravenet (LIMSI-CNRS, Université Paris-Saclay)
  • Tiago Ribeiro (Soul Machines)
  • Christopher Ritter (Universität Bielefeld – Technische Fakultät – CITEC)
  • Justus Robertson (The University of York)
  • Astrid Rosenthal-von der Pütten (RWTH Aachen University)
  • Nicolas Sabouret (LIMSI-CNRS, Université Paris-Saclay)
  • Malte Schilling (Bielefeld University)
  • Ari Shapiro (Embody Digital)
  • Mohammad Soleymani (University of Southern California)
  • Kalin Stefanov (University of Southern California)
  • David Traum (ICT USC)
  • Khiet Truong (University of Twente)
  • Volkan Ustun (University of Southern California)
  • Michel Valstar (University of Nottingham)
  • Yingying Wang (Snap Inc.)
  • Ning Wang (University of Southern California)
  • Leo Wanner (ICREA and Pompeu Fabra University )
  • Nigel Ward (University of Texas at El Paso)
  • Fangkai Yang (KTH Royal Institute of Technology)
  • Nutchanon Yongsatianchot (Northeastern University)

Additional Reviewers:

Anna Riedmann, Austin Erickson, Fasih Haider, Justus Robertson, Lucile Callebert, Maha El Garf, Nahal Norouzi, Philipp Schaper, Ricardo Rodrigues, Sahba Zojaji, Taras Kucherenko